شناسه ملی شرکت

شناسه ملی شرکت ها:

در مورد شناسه ملی شرکتها باید گفت که این شناسه که از ۱۱ رقم تشکیل شده،شناسه ملی برای اشخاص حقوقی همانند کد ملی برای اشخاص حقیقی می باشد، شناسه ملی هرشرکت مختص به خود آن شرکت است و از زمان ثبت شرکت تا انحلال شرکت و حتی بعد از آن نیز تغییر نخواهد نمود، با استفاده از شناسه ملی می توان اطلاعات کلی از شرکت ثبت شده به دست آورد.

۱-اطلاعات ثبت شده در شناسه ملی:

شخص حقیقی که به ثبت شرکت اقدام کرده و شرکت را در اداره ثبت استاد به ثبت رسانده
شماره ثبت شرکت که دارای کدی ۵ رقمی است.
کد پستی و آدرس درج شده شرکت
تاریخ تاسیس شرکت
تاریخی که در آن شرکت به ثبت رسیده
نام شرکت که دارای شخصیت حقوقی است
نوع شرکت و قالبی که شرکت در آن به ثبت رسیده
واحد ثبت شرکت

۲-توضیحات اطلاعات شناسه ملی:

اطلاعات همه شرکتها و موسسات ثبت شده و به طور کلی کلیه اشخاص حقوقی کشور می بایست در این سامانه وجود داشته باشند و این سامانه مرکزی معتبر برای استعلام معتبر بودن و یا عدم اعتبار اشخاص حقوقی می باشد.

۱-۲ ثبت کننده شخصیت حقوقی:در مورد عنوان اول یعنی ثبت کننده شخصیت حقوقی برای کلیه شرکت ها و موسسات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد وبرای سایر اشخاص حقوقی سازمان ها و وزارت خانه های مربوط به هر کدام از انها میباشد به عنوان مثال: برای شهردار ها ثبت کننده شخصیت حقوقی وزارت کشور میباشد.

۲-۲ تاریخ تاسیس:تاریخی است که در زمان ثبت شرکت درج میگردد.۳-۲ نام شخصیت حقوقی:شامل نام کامل شخصیت حقوقی است که در حال حاضر نام شرکت های ثبت شده باید حداقل شامل ۳ سیلاب باشند.

۴-۲ نوع شخصیت حقوقی:در حوزه ثبت اسناد و املاک کشور رایج ترین نوع شرکت ها و موسسات شرکت های : سهامی خاص،مسیولیت محدود، تعاونی ها و موسسات غیر تجاری میباشند.

۵-۲ شناسه ملی: همانطور که در ابتدا به ان اشاره شد شناسه ملی یک کد ۱۱رقمی میباشد که همواره ثابت است.

۶-۲ تاریخ ثبت شرکت:این تاریخ معمولا با تاریخ تاسیس یکی است مگر این که شرکت از واحد ثبتی اولیه به واحد ثبتی دیگه انتقال پیدا کند که در این صورت تارخ با تاریخ تاسیس متغایر میشود.

۷-۲ واحد ثبتی: واحد ثبتی منظور واحد ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری است که پرونده ی مدارک ثبتی شرکت در انجا قرار دارد.

۸-۲ کد پستی:کد پستی محل دفتر مرکزی شرکت در این قسمت درج میگردد.

۹-۲ شماره ثبت شرکت:شماره ثبت شرکت و یا موسسه با تغییر واحد ثبتی ان تغییر میابد، در واحد ثبتی تهران در حال حاضر شماره های ثبتی ۵ رقمی میباشد.

۱۰-۲ محل اقامت قانونی:ادرس دقیق دفترمرکز و به عبارت بهتر محل قانونی شرکت در این قسمت درج می گردد که در صورت تغییر یافتن ان نیز در اخر به این نکته که ادرس شرکت تغییر یافته اشاره می شود.

 

استعلام شناسه ملی شرکت ها

 

 سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی محلی است برای شناسایی و اعتبار اشخاص حقوقی و اطلاعات کلی که شامل ۱۰ مورد اشاره شده است را به ما میدهد (استعلام شناسه ملی شرکت)، اما برای گرفتن اطلاعات بیشتر از شرکت و یا موسسه می توان از راهی دیگر نیز استفاده نمود،سامانه روزنامه رسمی کل کشور راهی دیگر برای دریافت اطلاعات جزئی تر و بیشتر از شرکتها و موسسات می باشد، آدرس این سامانه روزنامه رسمی می باشد که با انتخاب گزینه آگهی های قانونی و درج یکی از فیلدهای موجود در آن صفحه و انتخاب گزینه جستجو می توان روزنامه تاسیس و یا درصورت تغییرات روزنامه تغییرات شرکت و یا موسسه را مشاهده نمود.

در صفحه آگهی های قانونی می توان یکی از فیلدهای خالی مانند نام شخصیت حقوقی و یا شماره ثبت شرکت و یا شناسه ملی شرکت را درج نمود تا روزنامه های تاسیس و تغییرات شرکت مورد نظر را مشاهده نمایید که در روزنامه تاسیس علاوه بر۱۰ مورد اطلاعاتی که در بالا اشاره شده می توان اطلاعات بیشتری نظیر موضوع فعالیت، اشخاص شرکت ،سرمایه شرکت و سایر اطلاعات موجود در آگهی تاسیس را مشاهده نمود.

 

داشتن شناسه ملی شرکت مزایایی را به همراه دارد که تمامی شرکت های حقوقی بعد از ثبت در اداره ثبت اسناد و املاک کشور و دریافت شناسه از این مزایا بهره مند می شوند. مزایای دریافت شناسه ملی عبارت است از:

قانونی و یا غیر قانونی بودن فعالیت شرکت را می توان با استعلام این کد از سامانه شناسه ملی بدست آورد.
دریافت اطلاعات کلی شرکت
تشخیص سهامداران و مالک شرکت
مشخص کردن سهام و سرمایه قرار گرفته شده در شرکت
اضافه شدن به صنف های مالیاتی
گرفتن آگهی برای تبلیغات و بازاریابی و آگهی های تاسیس شرکت به صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه
مشخص بودن اعتبارات موجود در شرکت
دسترسی به آدرس و محل اصلی شرکت
وابسته شدن و قرار گرفتن به نظام ایران کد

برای دریافت شناسه ملی باید دارای شخصیت حقوقی باشید. هر شناسه ملی مخصوص به یک نفر بوده و حتی بعد از منحل شدن شرکت نیز این شماره در سامانه وجود دارد و دستگاه های اجرایی کشور که به شرکت این شماره ها را اختصاص می دهند اجازه ندارند از شماره های موجود استفاده کنند و آن را به شرکت دیگری اختصاص دهند.