همه چیز درباره پلمب دفاتر تجاری

همه چیز درباره پلمب دفاتر تجاری

 

پلمپ دفاتر تجاری

 

اگر شرکتی تاسیس کرده‌اید، باید بدانید که باید دفاتر تجاری خورا پلمب کنید. آیا می‌دانید پلمب دفاتر چیست ؟ چرا باید پلمب انجام بشود و این فرایند چگونه انجام می‌شود؟ اگر پلمب دفاتر را انجام ندهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ در این مطلب با پاسخ این سوالات آشنا می‌شویم.

 

پلمب دفاتر چیست ؟

طبق قانون تمامی شرکت‌ها باید دفاتر خود را پلمب کنند. اما منظور از این پلمب دفاتر چیست ؟ دفاتری که در شرکت‌ها باید پلمب شوند، دفتر روزنامه و دفتر کل هستند.

 

دفتر روزنامه همان‌طور که از اسمش پیداست، مربوط به فعالیت‌های روزانه تاجر است. تاجر باید تمامی دیون و مطالبات و صادرات و وارداتی که در هرروز انجام می‌دهد در این دفتر ثبت نماید.

 

دفتر کل نیز در ماده ۸ قانون تجارت تعریف شده است. دفتر کل دفتری است که تاجر باید کلیه معاملات را لااقل هفته ای یک مرتبه از دفتر روزنامه استخراج و انواع مختلف آن را تشخیص و جدا کرده هر نوعی را در صفحه مخصوصی در آن دفتر بطور خلاصه ثبت کند. (قانون تجارت ماده ۸(

 

دفاتر چطور پلمب می‌شوند؟

 

پلمب دفاتر توسط مرجع ثبت شرکت‌ها انجام می‌گیرد. به این صورت که در ابتدا تمام صفحات شماره‌گذاری می‌شود. سپس شماره ثبت شرکت در آن وارد شده و مهر اداره ثبت شرکت‌ها در آن درج می‌شود. به این صورت، امکان هیچ‌گونه جابجایی و تغییر اطلاعات وجود نخواهد داشت. در پایان هر سال مالی هم شرکت باید این دفترها را به اداره مالیات تحویل دهد. حتی اگر فعالیتی نداشته باشد و دفتر سفید باشد.

 

اشتباهات متداول:

برخی فکر می‌کنند در صورتی که شرکت هیچ فعالیتی نداشته باشد، پلمب دفاتر اجباری نیست. اما نکته این جاست که پلمب در هر صورت اجباری است، حتی اگر شرکت فعالیت نداشته باشد و یا عدم فعالیت خود را ثبت کرده باشد.

شیوه پر کردن دفتر باید به چه صورتی باشد؟

پس از آشنایی با این که پلمب دفاتر چیست، خوب است بدانیم که تاجران باید برخی قواعد را در پر کردن این دفاتر رعایت کنند. برخی از این قواعد از قرار زیر اند:

 

کلیه معاملات و صادرات و واردات در دفاتر مذکور باید به ترتیب تاریخ در صفحات مخصوص نوشته شود.

 

معمولا برای آنکه دفاتر روزنامه و کل خط خوردگی پیدا نکنند، ابتدا به عنوان چرک نویس تنظیم می­شوند و پس از اینکه از درستی مبالغ و اطلاعات اطمینان حاصل شد، وارد دفاتر اصلی می­شوند.

 

دفاتری که تجار برای امور تجاری خود به کار می برند، در صورتی که مطابق مقررات این قانون تنظیم شوند، بین تجار در امور تجاری سندیت خواهد داشت. در غیر این صورت علیه صاحب آن معتبر است. (قانون تجات ماده ۱۴)

 

مراحل پلمب دفاتر چیست ؟

 

اشخاص حقیقی و حقوقی باید سال مالی و ماه مالی و روز مالی را مشخص کنند و یک آدرس دقیق جهت دریافت دفتر در سامانه وارد کنند. دفترهایی که برای اشخاص در دسترس است دفاتر پنجاه برگ، صدبرگ و دویست برگ است.

 

پس از تکمیل اطلاعات در سامانه، و زدن دکمه «پذیرش نهایی» از رسید پذیرش نهایی و اظهارنامه پلمب دفاتر تجاری پرینت بگیرید. پس از تایید توسط کارشناس اداره ثبت شرکت‌ها، می‌توانید از طریق پیگیری درخواست، هزینه‌های لازم را به صورت اینترنتی پرداخت نمایید.

 

پس از انجام این مراحل، دفاتر پلمب شده توسط پست پیشتاز به همان آدرسی که در سامانه وارد کرده‌اید ارسال می‌شوند.

 

اگر دفاتر خود را پلمب نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

پیامدهای عدم پلمب دفاتر چیست ؟

برای این‌که یک شرکت بتواند کد اقتصادی بگیرد، باید دفاتر خود را پلمب کرده باشد. پس از دریافت این کد، می‌تواند مفاصا حساب مالیاتی خود را دریافت کند. در نتیجه اولین قدم برای این که شرکت نشان بدهد در امر مالیات شفاف است، ارائه این دفاتر است. به همین دلیل اگر دفاتر را ارائه نکند و یا ایراد و نقصی در آن‌ها وجود داشته باشد، از طرف اداره امور مالیاتی جریمه می‌شود.

 

با توجه به اینکه پلمب دفاتر هزینه چندانی برای شرکت ندارد، بهتر است در اول سال مالی نسبت به پلمب دفاتر اقدام کنید تا مشکلات مالیاتی برای شما به وجود نیاید حتی اگر شرکت شما فعالیتی نداشته باشد.

هم‌چنین دفاتری که پلمب نشده باشند، بین تجار قابل استناد نیست. پس برای این‌که در آینده به مشکل نخورید، حتما دفاتر خود را پلمب کنید.

 

چه فعالیت هایی مرتبط با پلمب دفاتر هستند؟

علاوه بر این‌که برای دریافت کد اقتصادی نیازمند پلمب دفاتر هستید، برخی از فعالیت‌های دیگر نیز به ارائه این پلمب احتیاج دارند.

برای مثال برای دریافت کارت بازرگانی همه اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم هستند که پلمب دفاتر را انجام دهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.